Мармур

4

Мармур —  гірська порода, що утворилася внаслідок перекристалізації вапняку або доломіту в земній корі при високій температурі і високому тиску. У перекладі з грецької — мармур — сяючий камінь.

Складається головним чином з кальциту, іноді з домішками доломітуКолір білий. Мармур з домішками — рожевого, жовтого, сірого й чорного кольорів. Найбільшою міцністю та найкращою поліровністю відрізняється дрібнокристалічний мармур із зубчатим зв’язком зерен. Особливо ціняться білі однорідні відміни (статуарний, скульптурний мармур) завдяки здатності пропускати світло на певну глибину і створювати відтінки.

У будівельній практиці «мармуром» називають метаморфічні породи середньої твердості, що сприймають полірування (мармур, юрський мармур, щільний доломіт, карбонатні брекчії та карбонатні конгломерати).

Мармур буває забарвлений домішками в найрізноманітніші кольори: білий, рожевий, сірий, червоний, чорний тощо. Легко піддається механічній обробці.

Використовують як камінь для пам’ятників (монументальних скульптур та надгробків), як штучний будівельний камінь для зовнішнього облицювання та внутрішньої обробки будівель і у вигляді дробленого та меленого каменю, а також штучного (пильного) каменю. Мармурові дошки з чистого кальцитового мармуру застосовують в електротехніці (панелі приладових, розподільних, диспетчерських щитів). Мармурова крихта та подрібнений пісок використовуються при виготовленні кам’яної мозаїки та штукатурки, в якості заповнювачів бетону. Мармурове борошно знаходить застосування в сільському господарстві.

Мармур використовують також для створення мозаїчних композицій, рельєфів та круглих статуй (переважно однотонний мармур, здебільшого білий, рідше — кольоровий або чорний).

Також мармур застосовується для облицювання камінів та фонтанів, виготовлення стільниць, сходових маршів, підлог, вазонів та балясин.

За кордоном найбільшою популярність має мармур Італії. В Апуанських Альпах, розміщуються товщі глибокометаморфізованих юрських карбонатних відкладів, де всі вапняки перетворені в білі і кольорові мармури. Найкращий у світі мармур добувається в Карраре (понад 400 дрібних кар’єрів і найбільший у світі механізований кар’єр). 80% світового мармуру знаходиться в Туреччині.

В Україні мармур є на Закарпатті, на Донбасі, в Криму. Добувають мармур переважно в кар’єрах, рідше підземним способом. Для одержання монолітних блоків використовують каменерізні машиниканатні пилкиврубові машинибуроклиновий спосіб. З давніх-давен мармур використовують у скульптурі та для архітектурного оздоблення споруд.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *